Představení nové JBoss EAP 6

Již v červnu tohoto roku Red Hat zpřístupnil první EAP verzi 6. Jedná se o verzi nové řady serveru postavené na zcela novém jádru. Kromě jádra došlo v EAP k velkým změnám v oblasti managementu serveru a jeho celkové konfigurace. Server se samozřejmě může pochlubit, že plně implementuje standard JEE 6, a může tak nabídnout spoustu novinek v oblasti implementace aplikací nad enteprise platformou.

Nové modulární jádro

Nová verze AS je postavena na zcela novém, plně modulárním jádru. To je na rozdíl od předchozí verze mnohem rychlejší a flexibilnější. Moduly serveru, které jádro načítá a zpřístupní službám nebo aplikacím, jsou rozděleny podobně jako u OSGi.

  • Jádro dokáže jednotlivé komponenty izolovat a vypořádat se s případnými konflikty verzí (knihoven, modulů…).
  • Jednotlivé komponenty pak mají mezi sebou zcela jasně definované závislosti.

Server také zavádí on-demand strategii v případě spouštění služeb. Ty jsou po spuštění sice načteny, ale k jejich reálnému spuštění dojde až v případě jejich potřeby (při deploymentu aplikace).

Konfigurace

V konfiguraci JBoss upustil od varianty rozdělení konfigurací do mnoha souborů a vše sjednotil na jedno místo. Tím jsou všechna dostupná nastavení umístěna v jediném či několika málo XML souborech.

Velkou novinkou je také možnost ovládat server pomocí CLI (command line interface), které umožňuje sledovat a měnit nastavení všech komponent serveru.

Ke konfiguraci je vedle CLI a XML možné ještě použít webovou aplikaci nebo JMX nástroje. Nová možnost spustit server v režimu domény přináší spoustu ulehčení v případě správy clusteru serveru. V tomto režimu je možné ovládat cluster z jediného místa. Kromě rozšířeného deploymentu aplikací, buď hromadně, nebo na vybranou skupinu serverů, je také možné řízení spuštění a vypnutí instancí EAP serveru v doméně.

Red Hat udělal velký krok v možnosti nasazení serveru a aplikací v prostředí cloudů.

Vývoj

Vývojařům přináší EAP 6 plnou implementaci posledního JEE 6 API, a to ve web i full profilech API. Při vytváření aplikací je možnost využít nejnovější standardy, které jsou implementovány nejnovějšími verzemi knihoven, které byly i v předchozí verzi EAP, jako Weld, Hibernate, RESTEasy, HornetQ a další.

Aplikace se dle nového API píší snadněji (odpadá práce s deskriptory) — s možností snadného rozšíření na mobilní platformy (snadná implementace REST služeb). I testování je díky knihovnám Arquillian a ShinkWrap snazší. Ty vám poskytnou jednoduché testování komponent aplikací přímo v prostředí serveru z IDE.

Red Hat milovníky Mavenu jistě potěší tím, že knihovny EAP je možné získat v podobě Maven repository, kterou je snadné nainstalovat buď do lokální, nebo podnikové repository.

Komunitní verze – JBoss AS 7

Závěrem jenom připomenu, že řada EAP 6, stejně jako předchozí verze, má svůj otevřený a volně dostupný ekvivalent v podobě JBoss AS 7. Všechny novinky můžete vyzkoušet v této otevřené variantě nebo v rámci EAP 6 early access programu.

Jistě ve Vás zanechá dojem zcela nového řešení, které se novými koncepty a přístupy zcela liší od svých předchozích verzí.

Zasláno v: JBoss